Tanulni a jót

URBACT várostranszfer pályázat

Hazai városoknak adhat új esélyt a máshol már bevált, működő ötletek, jó gyakorlatok helyi alkalmazására az URBACT új, várostranszfer pályázata. A nemzetközi városfejlesztési program Jó gyakorlatok, jobb városok címmel megrendezett infónapján a pályázati felhívás bemutatása mellett a két magyar Jó Gyakorlat-díjas város, Kazincbarcika és Újbuda is bemutatkozott szeptember 21-én, a Kortárs Építészeti Központban.

Az URBACT nemzetközi városfejlesztési program új pályázatot mutatott be szeptember 21-én a Kortárs Építészeti Központban. A várostranszfer pályázatot hirdető rendezvényt a Miniszterelnökség képviseletében Kolossa József a Területrendezési és Településügyi Főosztály vezetője nyitotta meg. A főosztályvezető köszöntőjében kiemelte, hogy az immár harmadik ciklusát élő nemzetközi program kitűnő példája annak a fajta együttműködésnek, ahol a közös gondolkodás minisztériumi szinttől a városi közösségekig jelen van. - Az URBACT alkotói észrevették, hogy a települések problémái sokszor azonosak az esetleges többezer kilométernyi távolság ellenére is, és a megoldások, amelyek az egyik helyen beváltak, sikeresen átültethetőek. A hazai kormányzat is elismeri az adaptálható jó példák és hálózati együttműködések fontosságát, ezért elképzelhető egyfajta hazai URBACT hálózat létrehozása annak érdekében, hogy a magyar városok egymással együttműködve tudják jó gyakorlataikat, tapasztalataikat átadni - fejtette ki Kolossa József.

- Egy város akkor működik jól, ha adottságait és lehetőségeit hatékonyan használja, ha előre tervez és a megvalósításban is erős. Mindezt felismerni igen könnyű, ám megvalósítani nehéz. Az európai városhálózatokat építő, immár a harmadik uniós tervezési ciklusban járó URBACT nemzetközi városfejlesztési program célja, hogy a kontinens minél több városa számára megadja a lehetőséget a tanulásra, a jó működésre – ismertette Majorné Vén Mariann az URBACT hazai koordinátora az információs nap nyitóelőadásában. A program úgy kívánja elérni célját, hogy kapcsolatot hoz létre városok között, segíti őket egymástól tanulni, tudásukat megosztani és a partnerek jó gyakorlatait saját környezetükre alkalmazni.

Az új, transzfer városhálózati felhívás a tavaly év végén meghirdetett jó gyakorlat kiválasztási folyamatra épül, második lépcsőfokként. Lényege, hogy az első forduló végén Jó Gyakorlat elismerésben részesült 97 európai városhoz új résztvevők csatlakozhassanak és az átadott jó gyakorlatot sikeresen adaptálják. Magyarországról a Jó Gyakorlat elismerést két város, Kazincbarcika és Budapest XI. kerülete is elnyerte. A most meghirdetett második fordulóban hozzájuk, mint lead-városokhoz, vagy más, díjazott európai településekhez kapcsolódhatnak az érdeklődő, újonc transzfervárosok. Az így kialakult hálózatokban a Jó Gyakorlat városok vezetésével, a tudás megosztásával a partnerek megismerhetik és saját adottságaikra szabva átvehetik a megoldásokat, vagy akár tovább is fejleszthetik azokat.

A felhívás bemutatása és a díjazott európai jó gyakorlatok felvillantása mellett a rendezvényen a hazai nyertesek, a kazincbarcikai Kolorcity és az újbudai Budapest100 - Nyitott kapuk projekt képviselői is megosztották tapasztalataikat egy izgalmas panelbeszélgetés keretében. Kazincbarcika Kolorcity névvel fémjelzett új brandje is nagyon érdekes, ám a jó gyakorlat címet a generációk közötti sikeres együttműködéssel alapozta meg.

Az infónap végén a VALYO egyesület tartott prezentációt a városhasználati szokások változásáról, saját gyakorlatukon keresztül bizonyítva be, miként lehet egy jó ötletre vagy spontán kialakuló helyzetre alapozva - mindössze a közösség erejével - korábban nem létező élményeket, közösségi tereket létrehozni a városban. Az egyesület ismert projektje a Szabihíd, amelyben megmutatták, hogy a felújítás alatt a forgalom elől elzárt Szabadság hídon kialakuló spontán közösségi élmény szándékosan, tervszerűen is megismételhető egy-egy nyári hétvégén. Az egyesület sikeres partnere az önkormányzatoknak is: így valósulhatott meg például a Petőfi híd pesti hídfője alatti elhanyagolt területen egy népszerű gördeszkapálya.

Az URBACT infónap a pályázat ismertetése mellett több tucat olyan jó gyakorlatot is be tudott mutatni, amelyek létrehozása sokkal inkább szándék, mintsem anyagi forrás kérdése.

Juhász Réka